Strik fine lavendelposer

Da jeg var barn, lagde min mor, mormor og farmor altid lavendelposer i undertøjsskufferne, og det var ikke uden grund. Lavendlerne dufter dejligt, synes vi, men det synes møllene ikke – og engang var undertøjet jo også lavet af uld, som møl til gengæld rigtig godt kan lide, så det gav dobbelt mening. Skynd dig at plukke eller købe de velduftende og smukke lavendler, mens de er her, og strik små poser til formålet. Garn og de særlige Addi Crazy Trio pinde fås hos Ulden.

Lavendelposer

Det skal du bruge: Rester eller et nøgle tyndt bomuldsgarn (her Cotton Soft Bio fra Mondial).
Strømpepinde eller Addi Crazy Trio pinde og hæklenål nr. 3.

Strikkefasthed: 28 m & 32 p = 10 cm. Strikkefastheden skal passe til det garn, du bruger, men størrelsen på poserne er jo lidt ligegyldig.

Slå 48 m op, og strik rundt i glat eller minitern (2 r, 2 vr over 3 p), til posen måler 9 cm (eller det samme som posens bredde). Luk af uden at klippe garnet over. Hækl den ene ende sammen med musetakker/ picot således: Stik nålen igennem 1 aflukninsm på både for- og bagsiden af posen, træk garnet igennem i en løkke. * Hækl 3 lm, 1 fm i 1. lm, spring 1 aflukningsm over, 1 fm i næste aflukningsm*. Gentag fra * til *.

Fyld lavendler i posen, og hækl posens anden ende sammen på samme måde, og din lavendelpose er klar.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.